položení zatravňovací dlažby

Jak si vybrat a položit zatravňovací dlažbu

Pokud potřebujete dlažbu u svého domu a nechcete se zároveň vzdát pohledu na zelený trávník, máte na výběr z několika variant. Dlouhodobý trend směřuje k takzvané zatravňovací dlažbě. Ta umožňuje zároveň zpevnění plochy i její prorůstání trávou.

Široký výběr uspokojí i náročné

Nejznámější na našem trhu je bezpochyby betonová zatravňovací dlažba BEST – VEGA, najdete ji na mnoha místech, včetně parkovišť a dalších pojezdových ploch. Do zahrad, na chodníky a příjezdové cesty k rodinným domům se více hodí dlažby BEST – KROSO a BEST – GRASO od stejné společnosti. Jejich tvar je zajímavý, moderní a nadčasový.

Další variantou je povrchově členěná dlažba BEST – VALEA, díky které bude vaše zahradní cesta vypadat jako vydlážděná z přírodních valounů. Tuto zatravňovací dlažbu navíc můžete použít i jako samostatné nášlapné kameny vsazené do trávníku, její rozměry jsou pro tento účel ideální – 40 x 40 cm.

Jedna výhoda za druhou

Betonová zatravňovací dlažba vypadá skvěle a navíc skýtá velkou řadu výhod. Kromě již zmiňované kombinace zpevněné a zatravněné plochy je to také mrazuvzdornost a zvýšení množství vody, které odteče do podloží. Trvalá impregnace navíc zabraňuje běžnému znečištění a snižuje nasákavost dlažby. A stejně jako u ostatních betonových dlažeb je tu v neposlední řadě možnost kdykoli dlažbu jednoduše rozebrat a zase položit. K zahození určitě není ani dvacetiletá záruka.

zatravňovací dlažba

Obrubníky – důležitý detail

Pokud budete dláždit souvislou plochu, např. chodník nebo cestu ke garáži, nesmíte zapomenout na obrubníky, palisády, žlaby a další prvky tvořící pevnou hranici plochy. Pouze pevně ohraničená plocha nám zaručí, že nebudeme řešit starosti s horizontálním pohybem dlažby. I betonové obrubníky, palisády a odvodňovací žlaby od společnosti BEST mají trvalou impregnaci proti znečištění a pro zvýšení odolnosti povrchu proti chemickým rozmrazovacím látkám.

Položit dlažbu zvládne každý

Základní fáze pokládky zatravňovací dlažby probíhají standardně jako u pokládky zámkové dlažby. Můžete ji svěřit profesionálům, ale bez větších obtíží pokládku zvládne každý alespoň trochu zručný člověk. Složení podkladních vrstev zvolte podle budoucího zatížení plochy, tzn. jiné podloží budete potřebovat pro příjezd k domu, jiné pak pod chodník. Podloží sice zůstává nakonec skryto, ale jakékoli pochybení při jeho přípravě se velmi rychle projeví, např. propadáváním dlažby. Všechny vrstvy podloží musí být důkladně zhutněny, určitě je hutněte po menších vrstvách – cca 10 – 15 cm. Nezapomeňte na vyspádování celé plochy, aby vám dešťová voda nezatékala k domu. Poslední vrstvu, tzv. kladecí,srovnejte do roviny např. latí a na takto upravenou plochu již nevstupujte. Pokládku provádějte z již položených kamenů a postupujte proti spádu. Kladecí vrstvu vždy nadsaďte o 5 – 8 mm, protože při závěrečném hutnění položené dlažby dojde k jejímu poklesu.

A teď konečně přichází ke slovu tráva

Závěrečná část pokládky se u zatravňovacích dlažeb liší. U běžné zámkové dlažby byste provedli zapískování spár. U vegetačních dlažeb ale zatravňovací spáry a otvory zasypete zeminou, nebo např. ozdobným kamenivem. Pokud se rozhodnete pro zatravnění, velmi jednoduše a zároveň dokonale promícháte zeminu s travním semenem v běžné míchačce. Nezapomeňte hlínu ve spárách stlačit o 2 cm níže, než je vrchní část dlažby. Jen tak dáte trávě možnost vytvořit kvalitní drn, který se neničí přejíždějícími auty a neublíží mu ani sekačka.

Pokud vás zaujala možnost osadit do trávníku nášlapné kameny, je pokládka ještě jednodušší. Nejdříve si rozmyslete, jak kameny rozmístit, aby se vám po nich snadno a pohodlně chodilo. Vyznačte si do trávníku jejich obrys a trávník vyřízněte. Pak osadíte jednotlivé kusy dlažby. Měly by být asi 1 cm nad úrovní stávajícího trávníku, aby vám časem do trávy nezarostly. Samotné zaplnění vegetačních otvorů probíhá stejně.

69,877 shlédnutí
Kategorie: Články.
1 hlas2 hlasy3 hlasy4 hlasy5 hlasů (11 hlasů, průměr: 4.82 z 5)
Loading ... Loading ...
Facebook Twitter Linkuj si !
Napište komentář ... děkujeme.
  • Informace o rekonstrukcích a stavbách online

    Kdo by si nepřál vlastnit malý kousek půdy a na něm vysněný domeček. Ať si už představuje pohádkový domeček nebo obyčejnou budku, ve vašich představách je to ten nejúžasnější dům a cítíte se v něm dobře. Pokud se odhodláte si tento sen splnit, můžete narazit na mnoho otázek...

  • U starších domů je vhodné se při rekonstrukcích zaměřit také na úpravu vody, jelikož v určitých oblastech je ve vodě vysoký obsah kovů. Problém s odželezněním vody pomohou v dnešní době spolehlivě vyřešit moderní technologie.

  • Stejně jako má svá pravidla rekonstrukce staveb, tak i při tvorbě webových stránek platí, že by se měla svěřit odborníkům. Tyto stránky spravuje firma New Logic studio, která měla na starost i kódování webu a aktuálně se stará o budování odkazů pro lepší pozice ve vyhledávačích.

  • Jakou máte oblíbenu prodejnu ?
    | Výsledky
    Loading ... Loading ...